Цифровий світ невпинно зазнає розвитку і трансформації. Щодня відбуваються зміни, за якими складно відстежувати пересічному медіаспоживачеві. Відслідковують такі зміни науковці, дослідники, експерти. Редакція «Vinpress» публікує добірку матеріалів про зміни у сфері цифрових послуг, підготовлену магістеркою кафедри журналістики і соціальних комунікацій Вікторією Красноголовою.
Для України, яка прагне до цифрової інтеграції, досвід Польщі – країни-сусіда – у впровадженні Закону про цифрові послуги може стати орієнтиром для розбудови власних ініціатив у сфері захисту користувачів, прозорості модерації контенту та впорядкування роботи цифрових платформ. Спостерігаючи за імплементацією Закону про цифрові послуги, ми можемо побачити, які зміни здатні покращити онлайн-безпеку.
Закон Європейського Союзу про цифрові послуги набув чинності 17 лютого 2024 року. Метою акту є посилення захисту прав користувачів онлайн, боротьба з незаконним контентом і забезпечення прозорості у сфері модерації контенту. Польща активно працює над впровадженням цього закону у національне законодавство, щоб адаптувати його під місцеві реалії.
«Він в основному спрямований на цифрових гігантів, які підлягають численним зобов’язанням щодо звітності та контролю, і органи Європейського Союзу матимуть можливість застосовувати санкції за недотримання положень, запроваджених цими новими правилами», – пояснює Марта Олчак-Клімек , партнер OKW (Громадського виборчого контролю), в інтерв'ю агентству Newseria Biznes.
Для країн ЄС, зокрема Польщі, цей закон є обов’язковим до виконання, але його адаптація потребує змін у місцевих законах. У Польщі основна увага приділяється оновленню Закону про надання електронних послуг. Одним із центральних аспектів цього процесу стане призначення національного координатора цифрових послуг, який відповідатиме за нагляд за впровадженням норм DSA.
"Нові правила покращать онлайн-безпеку кількома способами. По-перше, вони змусять онлайн-платформи застосовувати більш суворі заходи безпеки, такі як шифрування даних користувачів і посилення контролю над вмістом, опублікованим на їхніх платформах. По-друге, вони можуть дозволити правоохоронним органам діяти швидше та ефективніше у боротьбі з незаконною діяльністю в Інтернеті, що може відлякати потенційних злочинців", – зазначив заступник міністра цифровізації Даріуш Стандерскі, у підсумках публічних консультацій, які були проведені у березні-квітні 2024 року Міністерством цифровізації.
За його словами, чіткі вказівки щодо модерації вмісту можуть допомогти обмежити поширення шкідливих або незаконних матеріалів в Інтернеті, що, своєю чергою, може сприяти підвищенню загальної безпеки користувачів в Інтернеті.
У березні-квітні 2024 року Міністерство цифровізації провело консультації щодо імплементації DSA, запросивши до участі бізнес, громадські організації та наукові установи. Усього було отримано 19 коментарів, серед яких ініціативи для більш жорсткого регулювання великих платформ і запровадження прозорих механізмів модерації контенту.
"Під час публічних консультацій ми хотіли дізнатися думку щодо питань, які необхідно доповнити або покращити в проєкті змін до Закону про електронне надання послуг - адже саме через зміни до цього закону ми впроваджуємо DSA в Польщі", – підкреслив Стандерскі в своєму коментарі. Зокрема, попередні консультації щодо припущень для впровадження DSA, проведені в січні цього року, показали, що існує великий інтерес до цього законодавства.
Зі запровадженням закону відбудуться зміни для користувачів Інтернету, а саме:
• Захист від незаконного контенту. Усі платформи зобов’язані впровадити механізми повідомлення про шкідливий контент, включаючи мову ненависті та насильство.
• Більше прозорості. Платформи будуть змушені розкривати інформацію про свої алгоритми, а також про те, як модеруються коментарі та рекомендації.
• Контроль над персональними даними. Відтепер персональні дані, зокрема неповнолітніх, не можуть використовуватися для рекламних цілей.
"Після набуття чинності Закону про цифрові послуги користувачі, серед іншого, будуть більш чітко і зрозуміло поінформовані про свої зобов'язання щодо підписки на різні види послуг і надання своїх даних", – про це у інтерв’ю польському виданню «Bank.pl» наголосив президент Інституту Лема, доктор Мацей Кавецький.
Закон про цифрові послуги найбільше вплине на великі онлайн-платформи, такі як TikTok, Facebook, Google та Amazon. Ці компанії вже стикаються з додатковими зобов’язаннями, включаючи прозорість реклами, зміну алгоритмів рекомендацій і звітність перед Європейською комісією.
"Ми говоримо про акт міжнародного права, який має пряму дію на території всього Європейського Союзу, а це означає, що тепер буде набагато легше спілкуватися з великими платформами. Вони почуватимуться більш зобов’язаними виконувати ці правила, оскільки вони стосуються не внутрішнього ринку, не 40 мільйонів поляків, а сотень мільйонів громадян Європейського Союзу", – зазначив Кавецький.
Попри зусилля, Польща стикається із труднощами в запровадженні закону. Як зазначив Мацей Кавецький, багато країн-членів ЄС ще не завершили адаптацію своїх нормативних актів. Це дає цифровим платформам додатковий час для підготовки свого контенту в нових правилах.
Міністерство цифровізації планує призначити національного координатора цифрових послуг та розробити процедури скарг на постачальників послуг. За словами експертів, польське законодавство отримає нові інструменти, щоб зробити інтернет безпечнішим і прозорішим.
Джерела:
gov.pl: Będziemy bezpieczniejsi w sieci – w życie wchodzą przepisy Aktu o usługach cyfrowych (DSA)
gov.pl: Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act)
Bank.pl: Digital Services Act już obowiązuje, co to oznacza dla polskich firm?