15 грудня, 2021

ОЛЕНА ЯВОРСЬКА: «ВІДНОВЛЮВАНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ – ЦЕ УМОВА ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ ЛЮДСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ»

Відновлювальні джерела енергії – це новий ковток повітря для енергетики. На жаль, знання про них бажають бути кращими. Провівши опитування серед вінничан, стає помітно, що більшість лише здогадуються, що таке відновлювальні джерела енергії. Що стосується видів відновлювальних джерел енергії, виділяють сонячні електростанції, а ось про вітрові та гідроелектростанції знають одиниці. Детальніше читайте після інтерв’ю з Оленою Яворською - головою Вінницької обласної екологічної асоціації «Зелений світ Поділля».

Олена Яворська, старший викладач кафедри ботаніки та екології Донецького національного університету імені Василя Стуса, в 2005 році  -  заступник міністра охорони навколишнього природного середовища України, з 1989 року і дотепер - голова Вінницької обласної екологічної асоціації «Зелений світ Поділля».

«За освітою я біолог-ботанік, але я розпочала займатися проблемами сталого розвитку ще з 90- х років, тому мені довелося самотужки вивчати питання відновлювальної енергетики, але як то кажуть вчитися ніколи не пізно і людина навчається впродовж всього свого життя», –  розповідає про себе Олена Григорівна.

Чому відновлювальні джерела енергії стали стрімко розвиватися?

- Раніше люди думали, що поклади корисних копалин не закінчаться ніколи, що це невичерпний ресурс, але вже в кінці 80-х - на початку 90-х років стало зрозуміло, що корисні копалини не безкінечні і надмірне споживання людиною невідновлювальних джерел енергії скоро призведе до повного їх винищення. Головною причиною переходу до відновлювальних джерел енергії – намагання людства запобігти катастрофічним змінам клімату.

З чого саме розпочинався розвиток відновлюваних джерел енергії у Вінницькій області?

- Коли я тільки розпочинала працювати над темою ВДЕ, то у Вінницькій області, їх було досить мало. Те, що було традиційним і що працювало – це гідроелектростанції. Було багато малих гідроелектростанції, що були споруджено в першій половині ХХ століття, але потім їх закинули тому, що стали доступними загальні електромережі. Вже після того, як на Вінниччині почали впроваджувати принципи сталого розвитку, то малі гідроелектростанції знову почали відновлювати.

Які гідроелектростанції були відновлені?

- На річці  Мурафі, р. Сільниці.

На Вашу думку, чи є відновлювані джерела енергії повністю екологічно безпечними?

- Ні, сам режим роботи гідроелектростанцій є досить руйнівним для навколишнього середовища і особливо тоді, коли проектом неправильно розраховано потужність цієї електростанції.

Що означає «коли проект не правильно розраховує потужність»?

- Була така проблема,коли відновили гідроелектростанцію на річці Мурафі. В  результаті  води не вистачало на проектну потужність цієї електростанції,нестабільний режим  її роботи став руйнівним для водних екосистем. Течія в річці або зовсім припинялася, або, в часи пікових навантажень, коли агрегати вмикали,рівень води різко піднімався, ці катастрофічні зміни  рівня води в річці  призводили до загибелі ряду мешканців водойми.

На Вашу думку, який вид  джерел відновлюваної енергії є найекологічнішим?

- Кожен по своєму може бути руйнівним, тому дуже важливо, щоб всі ці проекти проходили належну екологічну експертизу. В усьому завжди є свої плюси і свої мінуси, тому виокремити щось одне доволі важко.

Яке джерело відновлюваної енергії для Вінницької області є максимально не вигідним?

- Для Вінницької області максимально неприбутковими будуть вітрові електростанції. Я не помилилась, коли сказала «неприбуткові», адже в першу чергу, якщо встановлюється відновлюване джерело енергії, то від нього має бути прибуток. У Вінницькій області вітрові електростанції не можуть бути ефективними, адже на території немає постійних вітрів, щоб ми мали змогу будувати економічно вигідні станції.

А які відновлювані джерела енергії економічно вигідні для Вінницької області?

- Сонячні електростанції, саме вони отримали велику популярність і причиною цьому слугує їхня економічна вигідність. Одна з найбільших електростанції розташована у Літинській громаді неподалік Вінниці.

У Вінницькій області є місця, які в значній мірі користуються енергією із відновлюваних джерел енергії?

- Так, є. База відпочинку «Батерфляй», що знаходиться у с. Садове Літинської громади. База відпочинку використовує енергію відновлювальних джерел енергії для підігріву басейнів, освітлення території.

Які нові види відновлюваних джерел енергії тільки розпочали розвиватись? І чи перспективні вони для Вінницької області?

- Біогаз – це новий вид відновлюваних джерел енергії і він є дуже перспективним саме для Вінницької області. З одного боку - він дає нам енергію, а з іншого –  можливість переробити відходи. Біогазові установки дуже поширені у Китаї. На них навіть невеличке домогосподарство може переробити свої відходи, рослині рештки, перегній. На основі виробленої енергії можна приготувати їжу та отопити приміщення.

Чи є такі біогазові установки у Вінницькій області?

–  У нас такі біогазові установки впроваджуються повільно через те, що дуже важко зробити її, підтримувати  правильний температурний режим. У нас з’явилось дуже сучасне підприємство, що виробляє біогаз –  це Миронівський хлібокомбінат. В районі міста Ладижин є птахівничий комплекс і було дуже багато скарг стосовно того, що курячий послід дає сильний неприємний запах.  В селі Василівка Тульчинського району збудували біогазовий завод, на якому переробляють ось ці відходи. Я вважаю, що на сьогодні це найкраще і найпередовіше підприємство, на якому у нас впроваджені відновлювані джерела енергії у Вінницькій області.

На Вашу думку за відновлювальними джерелами енергії майбутнє?

- Звичайно, що так. Відновлювані джерела енергії­ – це неодмінна умова подальшого розвитку людської цивілізації. На даний час все стрімко розвивається і не стоїть на місці, тому варто чекати нових звершень.

 

Опитування вінничан на тему: «А чи знаєте ви, що таке відновлювальні джерела енергії?»

Сергій, 27 років, автомеханік

- Точної відповіді дати не можу, але думаю, це ті ж самі сонячні батареї, що зараз набули широкої популярності.

Вікторія, 20 років, фельдшер

- Навіть не знаю, але якщо логічно подумати, то з назви зрозуміло, що це щось пов’язане з енергією і її відновленням.

Ольга, 18 років, студентка юридичного факультету

- Ми розглядали це на додатковій дисципліні в університеті. Запам’ятала лише, що зараз це дуже «модна тема», що значно зберігає нашу екологію.

Оксана, 25 років, касир

- Ні, не знаю що це таке. Можу лише здогадуватись, що щось пов’язане з виробленням енергії, якою ми користуємось.

Олег, 35 років, економіст

- Відновлювальні джерела енергії – це коли енергія виробляється за допомогою дії сонця, вітру, води. На разі це дуже перспективна сфера.

Які відновлювальні джерела енергії знаєте ви?

Віталій, 25 років, охоронець

- Сонячні батареї, гідроелектростанції. Більше не знаю, але впевнений, що нічого не стоїть на місці і ця сфера постійно розвивається.

Юлія, 16 років, школярка

- Вибачте, але я взагалі нічого не знаю стосовно вашого питання.

Валентина, 21 рік, мама в декреті

- Не відслідковую цю тему, але якось бачила по телевізору сюжет про сонячні батареї.

Мар’яна, 28 років, вчитель фізики

- Знаю про сонячні батареї та вітрові станції, але у нашій місцевості користуються лише сонячними батареями адже вітрів у нас не достатньо для того, щоб встановлювати вітрові станції.

Василь, 45 років, електрик

- Сонячні електростанції, у Вінницькій області це дуже поширено, навіть на покрівлях будинків часто встановлюють.

Провівши опитування робимо наступні висновки:

1. Обізнаність вінничан стосовно теми відновлювальної енергетики мінімальна.

2. Що стосується знань про види відновлювальної енергетики, вони також мінімальні, є поверхневі знання про сонячні та вітрові електростанції.

Виходячи з цього, потрібно удосконалювати знання про відновлювальні джерела енергії, проводити онлайн заняття, додаткові уроки в школах  та дисципліни в університетах, коледжах.

Екологія не вічна, тому за відновлювальними джерелами енергії майбутнє!