24 листопада відбувся вебінар «Особливості роботи органів місцевого самоврядування під час повномасштабної війни» за участі журналістів, блогерів та комунікаційників Вінницької, Одеської, Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей.
Директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук розповів учасникам про неочікувані виклики для України із якими зіткнулися громади після повномасштабного вторгнення росії на територію України. А це: втрата значних територій, виїзд населення, переміщення підприємств, втрата експорту та транзиту, загроза холоду та голоду.
На його думку: «Місцеве самоврядування в умовах війни – це передусім ЛІДЕРСТВО для збереження життя і здоров’я жителів громади, забезпечення їх мінімально необхідними послугами, що належать до компетенції місцевого самоврядування. Саме органи місцевого самоврядування перші, хто стикається з викликами, які привела війна».
«Законодавство в умовах воєнного стану дає значні повноваження для голів ОТГ, покладаючи на них відповідальність» – зазначає експерт. Зокрема, окрім розпорядження комунальним майном до їх повноважень належить: передавати кошти з відповідного місцевого бюджету на потреби Збройних Сил України; та/або забезпечувати заходи правового режиму воєнного стану; створювати установи з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначати на посади і звільняти з посад керівників таких установ, залучати фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги; підписувати договори у сферах компетенції відповідної ради без їх затвердження радою; затверджувати тимчасову структуру виконавчих органів ради; призначати та звільняти керівників підрозділів ОМС, комунальних установ, підприємств.
Особливу увагу Анатолій Ткачук зупинив на ситуації із вимушено переміщеними особами (далі ВПО) та їхньою інтеграцією до місцевих громад: «В умовах значного та раптового переміщення людей, поява у громадах нових груп населення з іншими ціннісними орієнтирами може бути складним випробовуванням для ідентичності громади». Але експерт радить все ж знаходити спільні цінності, які є запорукою відбудови України в перспективі. І навів кілька успішних кейсів в тилових громадах. Так понад три тисячі ВПО залишились на проживання у Хотині. Два харківських підприємства - “Велотрейд”, виробник велосипедів, та “Елексель”, виробник електротехнічної продукції вже налагодили виробництво у цій громаді. І таких прикладів чимало.
Для успішної розбудови громад експерт вважає: «Не зважаючи на війну потрібно планувати свій розвиток і здійснювати кроки для цього. Громади, які будуть віднесені до територій відновлення готуватимуть “план відновлення та розвитку територіальної громади. Громади, які не були ураженими готують “стратегію розвитку територіальної громади”. Регіони, у яких є більше 2-х територіальних громад, віднесених до територій відновлення готують “план відновлення та розвитку регіону”. Регіони, не віднесені до територій відновлення – готують стратегію розвитку регіону. Реалізація планів та стратегій здійснюється на основі планів реалізації, які складаються із організаційних заходів та програм і проектів регіонального та місцевого розвитку».
Підсумовуючи Анатолій Ткачук додав: «Ми маємо розуміти і пам’ятати, що вся діяльність з розвитку місцевої економіки у громаді має спрямуватись на людину – жителя громади. Тут має бути робота, пристойний дохід, нормальне житло, хороші публічні послуги, можливості для розвитку дітей і спокійна старість.Все це можливо лише за умови розвитку місцевої економіки на основі використання можливостей громади і великої праці усіх – влади, бізнесу, власне жителів громади».
P.S. За цим кодом журналісти можуть провести опитування у локальних громадах щодо адаптації до війни
За цим кодом журналісти зможуть провести опитування у локальних громадах щодо пріоритетів розвитку у наступні роки
Анатолій Ткачук: https://www.youtube.com/@user-sp2vb5sp9j
Цей захід організований «Вінницьким пресклубом» та регіональними партнерами за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги (Uk aid) від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать авторам і не обов’язково відображають погляди IFES, USAID,та Урядів Сполучених Штатів, чи Уряду Великої Британії.