29 листопада, 2022

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ

24 листопада відбувся вебінар «Особливості роботи органів місцевого самоврядування під час повномасштабної війни» за участі журналістів, блогерів та комунікаційників Вінницької, Одеської, Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей.

Директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук розповів учасникам про неочікувані виклики для України із якими зіткнулися громади після повномасштабного вторгнення росії на територію України. А це: втрата значних територій, виїзд населення, переміщення підприємств, втрата експорту та транзиту, загроза холоду та голоду.

24_11

На його думку: «Місцеве самоврядування в умовах війни – це передусім ЛІДЕРСТВО  для збереження життя і здоров’я жителів громади, забезпечення їх мінімально необхідними послугами, що належать до компетенції місцевого самоврядування. Саме органи місцевого самоврядування перші, хто стикається з викликами, які привела війна».

«Законодавство в умовах воєнного стану дає значні повноваження для голів ОТГ, покладаючи на них відповідальність» – зазначає експерт. Зокрема, окрім розпорядження комунальним майном до їх повноважень належить: передавати кошти з відповідного місцевого бюджету на потреби Збройних Сил України;  та/або  забезпечувати заходи правового режиму воєнного стану; створювати установи з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначати  на посади і звільняти з посад керівників таких установ, залучати фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги; підписувати договори у сферах компетенції відповідної ради без їх затвердження радою; затверджувати тимчасову структуру виконавчих органів ради; призначати та звільняти керівників підрозділів ОМС, комунальних установ, підприємств.

24_11_1

Особливу увагу Анатолій Ткачук зупинив на ситуації із вимушено переміщеними особами (далі ВПО) та їхньою інтеграцією до місцевих громад: «В умовах значного  та раптового переміщення людей, поява у громадах нових груп населення з іншими ціннісними орієнтирами  може бути складним випробовуванням для ідентичності громади». Але експерт радить все ж знаходити спільні цінності, які є запорукою відбудови України в перспективі. І навів кілька успішних кейсів в тилових громадах. Так понад три тисячі ВПО залишились на проживання у Хотині. Два харківських підприємства - “Велотрейд”, виробник велосипедів, та “Елексель”, виробник електротехнічної продукції вже налагодили виробництво у цій громаді. І таких прикладів чимало.

Для успішної розбудови громад експерт вважає: «Не зважаючи на війну потрібно планувати свій розвиток і здійснювати кроки для цього. Громади, які будуть віднесені до територій відновлення готуватимуть “план відновлення  та розвитку територіальної громади. Громади, які не були ураженими готують “стратегію розвитку територіальної громади”. Регіони, у яких є більше 2-х територіальних громад, віднесених до територій відновлення готують “план відновлення та розвитку регіону”. Регіони, не віднесені до територій відновлення – готують стратегію розвитку регіону. Реалізація планів та стратегій здійснюється на основі планів реалізації, які складаються із організаційних заходів та програм і проектів регіонального та місцевого розвитку».

24_11_2

Підсумовуючи Анатолій Ткачук додав: «Ми маємо розуміти і памятати, що вся  діяльність з розвитку місцевої економіки у громаді має спрямуватись на людину – жителя громади. Тут має бути робота, пристойний дохід, нормальне житло, хороші публічні послуги, можливості для розвитку дітей і  спокійна старість.Все це можливо лише за умови розвитку місцевої економіки на основі використання можливостей громади і великої праці усіх – влади, бізнесу, власне жителів громади».

P.S. За цим кодом журналісти можуть провести опитування у локальних громадах щодо адаптації до війни

 

За цим кодом журналісти зможуть провести опитування у локальних громадах щодо пріоритетів розвитку у наступні роки

 

 Анатолій Ткачук: https://www.youtube.com/@user-sp2vb5sp9j

 Цей захід організований «Вінницьким пресклубом» та регіональними партнерами за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги (Uk aid) від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать авторам і не обов’язково відображають погляди IFES, USAID,та Урядів Сполучених Штатів, чи Уряду Великої Британії.