24 травня, 2023

ОСОБЛИВОСТІ ТРАВМ МИРНОГО ТА ВОЄННОГО ЧАСУ

Троє українських науковців розробили протоколи та методику лікування, які допомагають нашим пораненим воїнам швидко відновитися від певних наслідків, спричинених контузіями та пораненнями.

У чому саме полягає інновація і чому сьогодні впровадження цієї програми є надважливим у реабілітації українських воїнів, які зазнали травм на фронті? Інноваційні методи лікування презентували на засіданні Вінницького пресклубу  доктор медичних наук, професор, хірург клініки судинної хірургії Національного військово-медичного клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" Віктор Черняк, доктор медичних наук, доцентом кафедри ортопедії та травматології медичної академії післядипломної освіти ім. П. Шупика       Сергій Дибкалюк та кандидат медичних наук, головний спеціаліст Центрального госпіталю військово-медичного управління СБУ    Віталій Зоргач.

Лікарі_2

Саме ці три науковці одні із перших у світі з 2007 року почали вивчати та застосуватиінноваційні методи лікування синдрому хребтової артерії. Можна лише уявити, той обсяг роботи, який був зроблений: понад дві тисячі досліджень за два роки. А з початком повномасштабного вторгнення, коли кількість воїнів та цивільних, постраждалих внаслідок вибухових травм збільшилась, науковці запроваджують розроблені протоколи діагностики та лікування.

Лікарі_3

 

– Що таке вибухова травма?  – пояснює Сергій Дибкалюк. – Це багатофакторне ураження внаслідок вибухової хвилі, вогню, токсичних продуктів, уламків. Така ударна хвиля призводить до загального ураження організму, тобто – контузії. Внаслідок цього виникає порушення м’язів, які керують хребтовою артерією. Як результат – отримуємо синдром хребтової артерії. Ми не бачимо конкретних зовнішніх пошкоджень,  але бачимо їхні наслідки,  бо синдром розвивається після травм.

Лікарі_4

Поранений має виснажливий головний біль, мерехтіння в очах, хитання, запаморочення,  біль в суглобах. Але за словами спікерів, класичні невропатологи не сприймають це як синдром хребтової артерії, а направляють до психіатра. Але ж є інший вихід – оперативне втручання, яке вивільняє затиснуту ділянку, що постачає кров у головний мозок.

Медики-науковці, які почали свою практику у цьому напрямі для допомоги цивільним, побачили, що їхні розробки ставлять на ноги поранених воїнів і цивільних значно швидше. Згадуючи часи «мирної» медицини вони наводять приклади пацієнтів з тяжкими приступами астми, аритміями, неврозами, на яких давно махнули рукою профільні спеціалісти, бо використали всі описані ще в інститутських підручниках методи лікування.

Лікарі_5

Нова методика обнадіює і хворих із загрозою інсульту, оскільки одна з причин цієї небезпечної недуги — також защемлення хребетних артерій. Віктор Черняк переконаний, що крововилив у мозок можна попередити. І це не теоретичний оптимізм, а практична реальність, підтверджена результатами масштабних клінічних досліджень. До речі, спеціальну УЗД-діагностику вже пройшли десятки тисяч пацієнтів, зроблено під тисячу успішних операцій на хребетних артеріях.

«За світовими стандартами протиінсультні заходи спрямовані переважно на прохідність сонної артерії, — каже Віктор Анатолійович. — Ми ж переконалися, що крім її «чистки» від бляшок потрібно обов’язково обстежити хребетні артерії: тільки в комплексі можна запобігти крововиливу в мозок».

Статистика ВООЗ вказує, що 60% смертей приходиться саме на порушення кровообігу  у людей працездатного віку. І як вирішити цю проблему – одну із чітких відповідей знають наші науковці. Вони є авторами понад 200 наукових праць, 30 патентів на винаходи і 15 авторських свідоцтв з теми синдрому хребтової артерії.

Однак без спеціалізованого центру вертебробазилярної патології усі зусилля науковців будуть марними. Потрібно готувати спеціалістів, які опанують і підхоплять інноваційні методи діагностики і лікування хворих на синдром хребетної артерії. Ось прооперований пацієнт, поїде до свого дільничного лікаря, який просто не знатиме, як його виходжувати. Спеціалізований центр потрібен для величезного потоку хворих, для лікарів, які хочуть і можуть сприймати новий поворот у медицині. Зрештою, він потрібен для України, яка живе у  стані війни і щодня втрачає своїх молодих працездатних громадян.

Лікарі_6