18 липня

«ПРАЦІВНИКІВ ЗАЕС ЗАКРИЮТЬ НА СТАНЦІЇ»

У випадку, якщо росія перейде до вчинення теракту на Запорізькій АЕС, найбільш вірогідно, що на території станції закриють її співробітників, щоб вони могли керувати обʼєктом під час інциденту. Про це в інтервʼю журналістці Інні Золотухіній розповів інженер Запорізької АЕС, якому вдалося виїхати з тимчасово окупованого Енергодара.

Гість інтервʼю на умовах анонімності розповів, що наразі на ЗАЕС залишається певна кількість працівників "Росатому".

На даний момент така ситуація, що працівники "Росатома" всі приїздили на півроку. З цих півроку вони десь половину часу навчалися та кваліфікувалися на ЗАЕС, але нічому не навчилися, а іншу половину вони "працювали" там... Коли півроку пройшло, ці люди по ротації вони відʼїжджають назад на рашку. А назад на їхнє місце вже ніхто не приїжджає. І зараз саме такий момент. Але частина з них на даний момент знаходиться ще на ЗАЕС. Такого, щоб вони усі зібрались та поїхали - на даний момент, на жаль, нема, - пояснив спеціаліст.

За словами інженера станції, якщо росіяни перейдуть до вчинення терористичних дій на атомній станції, вони навпаки закриють персонал на АЕС, а не наказуватимуть йому покинути територію.

- Тому що, якщо інцидент відбудеться, він все одно має бути керованим. І чим швидше спеціалісти почнуть керувати цим процесом, тим воно буде якось потім краще. І я вважаю, що це, мабуть, питання часу, можливо тижня-двох, коли вони так і почнуть працювати, що вони перестануть всіх випускати. Людей залишилось небагато, тому я не знаю, який це буде графік, - зазначив інженер.

Він нагадав, що на станції є шість енергоблоків - у разі аварії на них, або на ставку-охолоджувачі, або на сховищі відпрацьованого палива, працівники АЕС зобовʼязані "не допустити подальшого розвитку цієї ситуації". Бо якщо все кинути, то масштаб катастрофи збільшуватиметься кратно в десятки разів, пояснив інженер.

- Якщо все залишити так як буде і нічого не робити, це будуть десятки Чорнобилів... Вірогідність таких складних аварій була на досить низькому рівні - це раз на 10 000 років. Зараз з окупацією Запорізької АЕСвірогідність аварії 50/50, зараз вона можлива раз на 1-2 роки, - констатував спеціаліст.

Інженер АЕС зазначив, що з кожним днем перебування росіян на АЕС підвищує вірогідність таких складних наслідків, як радіаційна аварія. Прогнозувати, станеться вона чи ні, досить складно, додав експерт.

- Навіть якщо це не буде теракт чи підрив - знаходження на АЕС такого великого контингенту військових та зброї у поєднанні з технічними складнощами (підрив росіянами дамби Каховської ГЕС, відсутність персоналу, відсутність ремонту обладнання), то вірогідність важких наслідків дуже велика, - підкреслив інженер Запорізької АЕС.

На Запорізькій атомній станції не проводилося розмінування, тому загроза теракту на цьому об’єкті зберігається. Допоки в Енергодарі перебувають російські військові, існуватиме ризик ядерної катастрофи.

На цьому наголосив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

- Ситуація поки що не змінилася і розмінування там не відбувалося. Триває політика шантажу. Говорити про те, що теракт — вирішений сценарій, ми сьогодні не будемо. Але ця загроза існує, поки на цьому та інших важливих об'єктах перебувають російські окупанти, - заявив він.