16 грудня, 2021

РІК ПІСЛЯ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ: КОМУ ДОВІРЯЮТЬ ВІННИЧАНИ

У Вінниці презентували результати соціологічного дослідження «Електоральні настрої населення Вінницької області. Рік після місцевих виборів», в якому жителів області та Вінницької територіальної громади запитали про задоволеність роботою влади, довіру до політиків і посадовців та за які партії проголосували б на виборах до Верховної Ради, обласної та Вінницької міської ради.

Результати опитування презентував кандидата філософських наук Віктор Белінський, під керівництвом якого ГО «СОЦІНФО» проводило дослідження та Владислав Телень - представник обласного осередку Комітету виборців України, який замовляв дослідження.

Опитування тривало з 5 по 18 листопада 2021 року. Взяло участь 2757 респондентів віком від 18 років і старше з 71 населеного пункту області. У м. Вінниці опитали 1200 респондентів. У інших населених пунктах області (без Вінницької ТГ) інтерв’юери опитали 1557 респондентів.

Інтерв’ю складалось з кількох смислових блоків: оцінка респондентами загальної ситуації в країні, області і місті Вінниці, задоволеність респондентів роботою центральної і місцевої влади, визначення рівня довіри до відомих українських політиків та місцевих посадових осіб, визначення рейтингу політичних партій на вибори до Верховної Ради, а також до місцевих рад, оцінка шансів ймовірних кандидатів на виборах Президента та міського голови Вінниці.

Соціолог5

Оцінка загальної ситуації

Респондентам пропонувалось оцінити, у правильному чи неправильному напрямку, на їхню думку, йдуть справи в Україні, області і Вінниці (останнє тільки для вінничан). Відповіді розподілились наступним чином:вважають, що у правильному напрямку йдуть справи в Україні – 18,5% опитаних, у правильному напрямку у Вінницькій області – 48,8%, у правильному напрямку у Вінниці – 67,7% вінничан.

У той же час вважають, що справи йдуть у неправильному напрямку в Україні – 64,3%, в області – 35,2%, у Вінниці – 19,4%. Тенденція очевидна: чим вищий рівень організації – населений пункт, область, держава – тим нижчий рівень оцінки стану справ і, навпаки, чим нижчий рівень, тим вища оцінка.

Соціолог3

Задоволеність роботою влади

У ході інтерв’ю респондентам пропонували оцінити роботу суб’єктів законодавчої і виконавчої влади державного і місцевого рівня за п’ятибальною шкалою. В цілому по області задоволені роботою:

Президента В.Зеленського 4,1% респондентів (повністю задоволені – 6,2%, скоріше задоволені – 17,9%),

Прем’єр-міністра Д.Шмигаля – 9,0% (повністю задоволені – 1,6%, скоріше задоволені – 7,4%; не змогли оцінити – 22,9%),

Верховної Ради України задоволені 6,9% опитаних (повністю задоволені – 1,4%, скоріше задоволені – 5,5%),

Вінницької обласної ради – 29,6% (повністю задоволені – 6,7%, скоріше задоволені – 22,9%; серед мешканців Вінниці цей показник майже на 10% вищий – задоволені роботою обласної ради 39,2%),

голови Вінницької облдержадміністрації С.Борзова 22,8% (повністю задоволені – 6,9%, скоріше задоволені – 15,9%; не змогли оцінити роботу голови ОДА – 49,5%).

Також респондентів просили оцінити задоволеність роботою голови їхньої територіальної громади. Зрозуміло, що у кожній громаді – свій голова, але в цілому по області задоволені роботою голови своєї територіальної громади 53,9% опитаних (повністю задоволені – 23,3%, скоріше задоволені – 30,6%).

Роботою Вінницького міського голови С.Моргунова задоволені 69,4% опитаних вінничан (повністю задоволені – 31,2%, скоріше задоволені – 38,2%). Так само респондентів просили оцінити задоволеність роботою депутатів своєї громади. Узагальнена оцінка по області – 39,5% жителів області задоволені роботою депутатів своїх територіальних громад (повністю задоволені – 12,6%, скоріше задоволені – 26,9%).

У Вінниці цей показник вищий: задоволені роботою депутатів Вінницької міської ради 56,3% вінничан (повністю задоволені – 16,2%, скоріше задоволені – 40,1%). Як бачимо, тенденція, виявлена у попередньому блоку питань, повторюється – роботою представників місцевої влади респонденти задоволені у більшій мірі, ніж роботою центральної влади.

Социолог2

Довіра до політиків і посадовців

Рівень довіри до політиків і посадовців визначався за п’ятибальною шкалою. За результатами опитування:

Володимиру Зеленському довіряють 25,4% виборців області,

Дмитру Разумкову – 21,4% (не змогли оцінити – 14,1%, сказали, що не знають його – 10,7%),

Петру Порошенку довіряють 21,8% опитаних,

Віталію Кличку – 16,5%,

Володимиру Гройсману – 61,8% (у Вінниці – 65,8%),

Юлії Тимошенко – 21,2% (у Вінниці – 14,0%),

Арсенію Яценюку – 12,1%,

Юрію Бойку – 9,6% (у Вінниці – 7,3%), О

легу Ляшку – 15,0% (у Вінниці – 9,3%),

Ігорю Смешку – 18,9%,

Сергію Борзову – 19,3% (не змогли оцінити – 29,7%, не знають його – 19,8%),

Сергію Моргунову – 33,8% (не змогли оцінити – 11,4%, не знають його – 34,3%; у Вінниці С.Моргунову довіряють 64,9%).

Рейтинг політичних партій і кандидатів на виборні посади

На питання «Якби найближчим часом відбувалися вибори до Верховної Ради України, за яку партію Ви проголосували б?» були отримані такі відповіді: найбільше голосів на момент дослідження виборці області віддали

«Українській стратегії Гройсмана» – 30,8% (в тому числі у Вінниці – 35,2%),

на другому місці «Слуга народу» з результатом 15,6% (в тому числі у Вінниці – 13,0%),

на третьому місці «Європейська солідарність» – 10,7% (в тому числі у Вінниці – 12,7%),

на четвертому місці ВО «Батьківщина» – 9,4% (в тому числі у Вінниці – 6,9%),

на п’ятому місці партія «Сила і честь» – 5,3% (в тому числі у Вінниці – 6,1%),

«Опозиційна платформа – За життя» і «Радикальна партія Олега Ляшка» набрали по області по 4,3% голосів виборців (в тому числі у Вінниці «ОПЗЖ» набрала – 3,5%, а «Радикальна партія О.Ляшка» – 1,6%).

Всі інші партії як у області, так і у Вінниці не вийшли за межу у 1,5%. В цілому по області не змогли визначитися із вибором партії 6,8% респондентів, сказали, що не голосували б за жодну партію («зіпсую бюлетень») – 4,3%, не брали б участі у виборах – 3,2% опитаних.

На виборах депутатів обласної ради респонденти проголосували б таким чином:

«Українська стратегія Гройсмана» – 43,4% (у Вінниці – 51,2%),

«Слуга народу» – 10,5% (у Вінниці – 8,2%),

ВО «Батьківщина» – 8,3% (у Вінниці – 5,4%),

«Європейська солідарність» – 7,0% (у Вінниці – 8,3%),

«Сила і честь» – 3,7% (у Вінниці – 3,8%),

«Радикальна партія Олега Ляшка» – 3,5% (у Вінниці – 1,5%),

«Опозиційна платформа – За життя» – 3,2% (у Вінниці – 3,7%) 

Інші партії не набирають більше за 1,5%.

Вінничан також запитували, за яку партію вони проголосували б на виборах депутатів Вінницької міської ради.

За «Українську стратегію Гройсмана» проголосували б 51,2% виборців Вінниці, за партію «Слуга народу» – 7,4%,

за «Європейську солідарність» – 7,2%,

за  ВО «Батьківщина» – 4,8%,

за партію «Сила і честь» – 3,6%,

за «Опозиційну платформу – За життя» – 3,5%. 

Інші партії не подолали б межу у 2%.

Таким чином, отримані дані свідчать, що на місцевих виборах, якби вони відбувалися найближчим часом, до обласної ради з високою ймовірністю потрапили б чотири партії –  «Українська стратегія Гройсмана», «Слуга народу», ВО «Батьківщина» і «Європейська солідарність». З представників цих партій була б сформована і Вінницька міська рада при беззаперечному лідерстві «Української стратегії Гройсмана». За певних, сприятливих для них обставин, увійти до місцевих рад могли б і представники партій «Сила і честь», «Опозиційна платформа – За життя», а до обласної ради ще й «Радикальної партії Олега Ляшка».

На виборах до Верховної Ради України, якби вони відбувалися найближчим часом, на території Вінницької області подолали б бар’єр у 5% найімовірніше ті ж самі партії, що й на виборах 2019 року з практично тими ж самими результатами за винятком перших двох позицій. За результатами підрахунку голосів у 2019 році партія «Слуга народу» вийшла на перше місце з результатом 37,91%, а друге місце посіла «Українська стратегія Гройсмана» - 15,39% голосів виборців області. На  момент дослідження результат майже протилежний – «Українська стратегія Гройсмана» - 30,8%, «Слуга народу» - 15,6%.

У ході дослідження респондентів запитували: «Якби найближчим часом відбувалися вибори Президента України, за кого б Ви проголосували?». По області в цілому були отримані такі результати: за В.Гройсмана – 30,2% (у тому числі у Вінниці – 34,6%), за В.Зеленського – 16,2% (у Вінниці – 15,5%), П.Порошенка – 10,2% (у Вінниці – 12,3%), Ю.Тимошенко – 7,8% (у Вінниці – 5,4%), І.Смешка – 6,3% (у Вінниці – 6,2%), О.Ляшка – 4,1% (у Вінниці – 2,1%) і Ю.Бойка – 4,0% (у Вінниці – 3,1%). Всі інші з можливих претендентів не подолали 1,5%.

Прем’єр-міністр України, як відомо, обирається парламентом, але респондентів запитали: «Якби в Україні обирали Прем’єр-міністра, за кого б Ви проголосували?» і отримали такі результати: за В.Гройсмана проголосували б 44,2% виборців області, за Ю.Тимошенко – 9,1%, за І.Смешка – 5,0%, за Д.Разумкова – 4,6%, за А.Яценюка – 4,0%, П.Порошенко і Ю.Бойко отримали однаковий результат – 3,9%. Інші ймовірні претенденти отримали ще менший результат. Діючого Прем’єр-міністра Д.Шмигаля підтримали б 1,6% виборців області.

Опитування вінничан показало, що якби найближчим часом відбувались вибори міського голови, то 68,3% виборців віддали б свій голос за діючого мера С.Моргунова. На другій позиції С.Борзов – 3,5% і С.Кудлаєнко – 3,4%. Світлана Бевз, Віктор Бронюк, Андрій Гижко, Ганна Давиденко, Віктор Маліновський та інші з можливих претендентів отримали ще меншу підтримку. Не змогли визначитися із вибором 8,5%, не підтримали б жодного – 4,5%, не голосували б – 3,3% опитаних.