14 грудня, 2022

СОЦІАЛЬНА ЗГУРТОВАНІСТЬ МІСЦЕВИХ ГРОМАД В УМОВАХ МАСШТАБНОГО ПЕРЕМІЩЕННЯ

До ТОП-10 областей, де зареєстрована найбільша кількість внутрішньо-переміщених осіб, належать Донецька, Дніпропетровська, Харківська, м.Київ та Київська, Луганська, Львівська, Полтавська, Одеська, Запорізька та Вінницька. Про це на вебінарі для регіональних журналістів, блогерів і комунікаційників Вінниччини, Одещини, Хмельниччини, Тернопільщини та Буковини розповіла голова правління Громадського холдингу «Група впливу» Тетяна Дурнєва під час вебінару для представників 5 областей України, який відбувся 8 грудня.

Вона також пояснила відмінності понять «біженець» та «внутрішньо-переміщена особа», нагадала основні права та обов’язки ВПО та розповіла, які додаткові можливості таким громадянам пропонує держава, міжнародні та громадські організації.

вебінар_8_12_2

Інтерес в учасників викликало обговорення соціальної згуртованості та шляхів її посилення разом із ВПО. Тетяна Дурнєва також акцентувала увагу на тому, як не варто писати про ВПО і як можна сприяти їхній інтеграції в нових громадах. Говорили також про проблеми, з якими стикаються ВПО в приймаючих громадах.

вебінар_8_12

«Відмінності між місцевими жителями та ВПО можуть проявлятися на різних рівнях. Це і поведінка у повсякденних або надзвичайних ситуаціях, реакція на щось звичне чи незвичне для мешканців громади. Часом їхні потреби можуть виглядати для місцевих жителів як забаганки. Можемо помічати розбіжності у системі певних норм і цінностей. Різняться звички. Коли говоримо про плани на майбутнє, вони теж відрізнятимуться або їх може не бути. Можуть бути очевидними або непомітними різниця у загальній життєстійкості та стані здоров’я», - говорила Тетяна Дурнєва.

Про кращі практики та виклики, з якими стикається область, розповіли спеціальні гості з регіонів. Про досвід Вінниччини, на території якої нині проживають 180 тисяч переселенців,  розповів заступник начальника Вінницької обласної військової адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Андрій Кавунець.

«Звісно, ніхто не був готовий до того, що відбулося. Ми 24 лютого зранку вже розуміли, що потрапляємо під дуже серйозну хвилю переселенців. Із 8 години ранку ми вже запустили мережу розміщення. Спочатку це були транзитні переселенці. У початковий період через область проходило до 20 тисяч переселенців на добу. І тільки завдяки тому, що  змогли підняти громади, ми впоралися. У будь-який час доби всі громади були на зв’язку. У кожній із громад були відповідальні за мережу для розміщення транзитних переселенців. Коли транзитний потік упав, то почали системно працювати з людьми, які залишалися в області», - прокоментував Андрій Кавунець.

Кавунець

Ігор Сідляр, керівник відділу розвитку територій Чернівецької обласної ради, пригадав, як Буковина зустріла перших внутрішньо-переміщених осіб.

«Потяг, який іде, він проходить Вінницю, Хмельницький, Тернопіль, Львів, Франківськ і потім доїжджає до Чернівців. Тому перша хвиля переселенців, це були ті, хто доїхав до нас на легковому транспорті та автобусним сполученням. Станом на початок грудня Чернівецька область прийняла 108 тисяч осіб. За інформацією громад, нині в області проживає 75 тисяч ВПО. В області діє цілодобова гаряча лінія, яка щодоби приймає в середньому 30 дзвінків. Проблеми ВПО залишилися такими ж, як і були в 2014 році: люди часто не мають найелементарніших побутових речей. Ми розуміємо, що варто чекати чергову хвилю переселенців, адже через проблеми в енергетичній сфері, умови проживання в Києві,Харкові, інших населених пунктах можуть суттєво погіршитися», - наголосив Ігор Сідляр.

Олег Мартинюк, заступник керівника обласного штабу із роботи з ВПО Хмельницької обласної військової адміністрації, поділився досвідом і напрацюваннями Хмельниччини.

«Область зіткнулася з тими ж проблемами, що й більшість приймаючих регіонів України. Але в нас є певні напрацювання, які полегшують роботу з допомоги ВПО. На Хмельниччині створений партнерський майданчик, який забезпечує комунікацію з благодійними фондами. Це для того, щоб допомога розподілялася рівномірно. У нас також працює додаток «Мапа потреб», вона інтерактивна. У мапу територіальні громади вносять свої потреби. До цієї мапи мають доступ усі благодійні організації, вони можуть напряму співпрацювати з громадами. Обласна військова адмінітрація тут виконує роль координатора» - уточнив Олег Мартинюк.

Як працюють із ВПО на Тернопільщині розповів Олег Воронка, заступник директора департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації.

«На початок грудня в області на обліку перебуває 87 тисяч внутрішньо-переміщених осіб. Із них 84 тисячі перемістилися після 24 лютого, тобто кількість ВПО зросла відразу в 40 разів. Це велика цифра для нашої області і значний виклик. Найбільше прихистило місто Тернопіль, бо переважно приїхало міське населення, яке хотіло зупинитися в місті. Близько 6 тисяч осіб проживає у 64 комунальних закладах області. Трохи більше 200 осіб проживає в закладах соціальної сфери», - поясний Олег Воронка.

  Цей захід організований «Вінницьким пресклубом» та регіональними партнерами за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать авторам і не обов’язково відображають погляди IFES, USAID, Уряду Сполучених Штатів, чи Уряду Великої Британії.