21 жовтня

ВІДБУВСЯ ВЕБІНАР «РЕФЕРЕНДУМИ: КОРОТКА АБЕТКА ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ»

Вебінар «Референдуми: коротка абетка для журналістів» відбувся 20 жовтня за участі журналістів, блогерів та комунікаційників Вінницької, Одеської, Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей.

Експерти Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко та Олександр Марусяк познайомили учасників із історією референдумів в незалежній Україні, згадала випадки використання у світовій практиці референдумів як засобів маніпуляції.

«Предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання, які чітко визначені переліком: затвердження закону про внесення змін до розділів першого, третього і тринадцятого Конституції України; затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України; вирішення питання загальнодержавного значення та втрата чинності закону України або окремих його положень. Це передбачено Законом України «Про всеукраїнський референдум», який прийнятий у 2021 році», - розповіла Юлія Кириченко.

Вебінар1

Вона додала, що не можуть бути предметом всеукраїнського референдумом питання, які суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права; які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення її суверенітету та територіальної цілісності, створюють загрозу національній безпеці, розпалюванню міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі. Також на такий референдум не можуть виноситися питання податків, бюджету, амністії; такі, що віднесені до відання органів правопорядку, прокуратури та суду. На всеукраїнський референдум не може бути винесено більше одного питання. Всеукраїнський референдум вважається таким, що відбувся, якщо участь у голосуванні взяли 50% виборців.

Вебінар3

«Наразі Україна не має закону, який би регулював місцеві референдуми. Це суттєва прогалина в законодавчому регулюванні. Із 1991 року діяв закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми». Втім, коли в 2012 році прийняли закон «Про всеукраїнський референдум», за логікою, мав би з’явитися окремий закон про місцеві. Нині ми маємо тільки законопроект «Про місцевий референдум», - пояснив Олександр Марусяк.

Вебінар2

Цей захід організований «Вінницьким пресклубом» та регіональними партнерами за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать авторам і не обов’язково відображають погляди IFES, USAID, Уряду Сполучених Штатів, чи Уряду Великої Британії.