18 травня

Вінницьким журналістам презентували результати дослідження

Журналісти місцевих медіа Вінниці зустрілись на презентації дослідження “Регіональна журналістика України в розбудові толерантного інформаційного простору”. У лютому-березні 2024 року Вінницький пресклуб замовив це дослідження у соціологів ГО Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу

Ідея проєкту, в рамках якого здійснювалося дослідження, полягає в напрацюванні можливості на основі спільних проблем, потреб та викликів об’єднання журналістської спільноти регіональних українських медіа подальшої розбудови толерантного інформаційного простору.

Для цього соціологи опитали 591 журналіста з 24 областей України. В середньому з кожної області відповіді на питання надали 20-30 журналістів. Обсяг отриманих даних дозволяє зробити висновок про їх релевантність щодо сучасної української регіональної журналістики.

Відповідаючи на питання блоку «Професійні наслідки війни для журналістів, виклики для української медіасфери та особисті проблеми» журналісти відзначають різносторонні негативні професійні наслідки для своєї роботи, що проявилися після початку повномасштабної війни Росії проти України. У першу чергу, це збільшення навантаження (58%), зростання небезпек під час роботи (41%), закриття медіа (40%) та скорочення колективу (пішли до лав ЗСУ/ТрО/виїхали) – 37%.

 

2

Умови воєнного стану в країні змінили вимоги до підготовки журналістських матеріалів. Тому частина опитаних вказували на недостатність знань та навичок для верифікації достовірності інформації (29%) і звуження вибору тем, про які є можливість писати (21%).

Більшість респондентів (до 80%) назвали економічні та фінансові проблеми, брак фінансування (80%), розповсюдження російської дезінформації, зростання популярності телеграм-каналів з маніпуляціями (60%) та фізичні небезпеки, загрози життю, здоров’ю, майну (57%).

4

Частина опитаних звертала увагу на погіршення комунікації з органами державної влади/місцевого самоврядування, цензуру з їх боку (42%) та звуження спектру тем, самоцензуру (34%).

Відповіді журналістів фіксують розповсюдженість особистісних проблем у більшості працівників регіональних медіа. Кожні три з чотирьох респондентів вказують на психологічне виснаження, неможливість відпочити, постійний стрес (75%). Двом третинам із загальної кількості респондентів доводиться більше турбуватися про родину, фінанси, майбутнє загалом (65%). Майже половина в постійній тривозі про безпеку, свою і близьких (47%). Третині загалом складно спланувати день і тримати його в рамках плану (34%). 

3

Присутні на презентації журналісти підтвердили необхідність навчань журналістів місцевих медіа у висвітленні тем, які пов’язані з військовими  та військовими з інвалідністю.

А також працівники медіа підтримали створення Всеукраїнської коаліції регіональних медіа. Серед напрямів роботи коаліції вони вбачають обмін досвідом редакційного менеджменту, участь у спільних проектах, створення дружніх зв’язків між редакціями з різних регіонів, обмін матеріалами на актуальні для їхніх громад теми.

5

«Ідея створення об’єднання журналістів у воєнний час вкрай необхідна», - зазначила учасниця медіакав’ярні Алла Плахотнюк, редакторка Гайсинської газети «Трибуна праці»

«Нам необхідна база експертів, які б враховуючи воєнний час могли давати актуальні і професійні коментарі щодо вразливих груп населення, гендерних питань, перевірки фактів тощо», - запропонувала Наталка Тодоровська, редакторка сайту «MyVinn»

«Обмін інформацією про навчання та підвищення кваліфікації, медійні активності сприятиме налагодження зв’язків та підвищенню професійності», - сказав Олексій  Архіреєв, редактор газети «Голос Вапнярки».

За результатами обговорення присутні журналісти прийшли однозначного висновку – усі готові підтримати створення Коаліції особливо в умовах повномасштабного вторгнення, коли журналісти виїхали з території бойових дій, але продовжують працювати на електронні ЗМІ для своїх земляків.

Захід відбувся у рамках проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними медіа», який реалізує ГО “Вінницький прес-клуб” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів та Уряду Великої Британії.